Rozbiórki - elementy stalowe i żelbetonowe - Końskie
Firma P.H.U. Dróżdż przeprowadza również rozbiórki elementów stalowych i żelbetonowych. Wykorzystujemy tutaj wyspecjalizowane do cięcia stali agregaty spawalnicze, acetylenowe i elektryczne. Mury niszczy się przy użyciu narzędzi mechanicznych i pneumatycznych, tj. świdrów, łopat itp. Zapraszamy do poznania oferty kruszenia betonu i usług kruszarką.
Jak przeprowadza się rozbiórkę?
Wszelkiego rodzaju rozbiórki, również elementów stalowych i żelbetonowych, należy przeprowadzać w myśl zasady, aby stopniowo zmniejszać obciążenie elementów konstrukcyjnych. Dlatego rozbiórki przeprowadza się od góry. Tego typu prace wymagają najwyższego stopnia ostrożności. Przed ich rozpoczęciem wykonuje się ogrodzenie zabezpieczające teren. Następnie z obiektu usuwa się wszelkie elementy mogące zagrażać bezpieczeństwu pracowników. Gruz z prac przeprowadzanych ręcznie usuwa się przez specjalne rękawy zsypowe. Rozbiórkę elementów stalowych i żelbetonowych przeprowadza się odcinkami. Najpierw odbija się warstwę ochronną betonu, a następnie przecina pręty palnikami acetylenowymi do cięcia metali. W podobny sposób przecina się elementy stalowe w konstrukcji.
W pierwszej kolejności przeprowadza się demontaż instalacji centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i telefonicznej. Następnie demontuje się okna i drzwi. Najpierw należy wyjąć z zawiasów skrzydła drzwiowe, a ościeżnice usunąć dopiero po rozebraniu górnej części ściany. Wówczas nie ryzykujemy zawalenia się ściany, jeżeli ościeżnica stanowiła dla niej podporę - choćby z powodu osiadania z wiekiem budynku.
Dużej uwagi i ostrożności wymagają prace rozbiórkowe prowadzone na stropach. Kolejność i zastosowane techniki zależą m.in. od rozmiarów i rodzaju stropu. Prace prowadzi się zawsze z góry, uniemożliwiając dostęp komukolwiek do kondygnacji znajdujących się poniżej stropu. Podstemplowanie stropu zapobiega gwałtownemu zarwaniu.
Najwięcej czasu pochłania oczywiście rozbiórka ścian nośnych. Do zadania można przystąpić dopiero wówczas, gdy wszystkie pozostałe elementy budynku zostały już zdemontowane. ściany murowane rozbiera się ręcznie, wykorzystując kilofy, kliny, młoty, oskardy i inne narzędzia do odspajania cegieł. Można też posługiwać się narzędziami pneumatycznymi. Podczas rozbiórki ręcznej można odzyskać sporo materiałów budowlanych nadających się do ponownego wykorzystania. Decydując się na rozbiórkę w całości przeprowadzaną przy użyciu ciężkiego sprzętu, odpady budowlane będą musiały zostać w całości zutylizowane. Budynki z żelbetonu są najtrudniejsze do rozbiórki i zarazem najbardziej kosztowne. Wymagają jednakże zastosowania specjalistycznych narzędzi i doświadczenia.